Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne – z fitrem czy bez?

Latem zwykliśmy chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych sięgając po kremy z filtrem ochronnym. Odpowiednio zabezpieczyć należy także nasze oczy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób: zapalenia spojówek, zespołu oka suchego czy zaćmy. W tym celu sięgnąć należy po okulary przeciwsłoneczne, które dostępne są w miejscach: na bazarach, w hipermarketach, aptekach, salonach optycznych. Gdzie je kupować i na co zwracać wówczas uwagę?

Okulary przeciwsłoneczne stanowią ochronę dla oczu nie tylko latem, ale przez cały rok. Podkreślić należy, iż te kupione w miejscu, które nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, jak choćby na bazarze, nie zapewnią nam ochrony oczu.
Szkła ułatwiają patrzenie w słoneczne dni, pod warunkiem, że posiadają filtry przeciwsłoneczne. Informacja o tym powinna znaleźć się na okularach i opatrzona winna być napisem UV z numerem. Napis UV 400 oznacza, że okulary chronią oczy przed promieniami o długości fal 400 nanometrów, symbol UE jest informacją, iż dany model spełnia minimum kryteriów jakościowych.

Okulary przeciwsłoneczne – jaki kolor szkieł
Okulary przeciwsłoneczne dostępne są w wielu kolorach, zarówno oprawek, jak i szkieł. I choć zwyklo się mówić o różowych okularach, decydując się na zakup nowej ich pary najlepiej skupić swoją uwagę na szkłach brązowych lub szarych.
Co ważne, najgorsze wśród okularów straganowych są te z czarnymi szkiełkami a to dlatego, że zmuszają źrenice do rozszerzenia się a biorąc pod uwagę, iż promienie słoneczne docierają bez żadnej ochrony, naszym oczom możemy zaszkodzić jeszcze więcej, aniżeli w ogóle okularów na nos byśmy nie założyły.

Zarówno noszenie okularów bez filtrów, jak i nie noszenie tych odpowiednich może przyczynić się do rozwoju wielu chorób oczu. Wśród nich do najpopularniejszych zaliczyć można: zapalenie spojówek, oparzenie siatkówki oko, zespół oka suchego czy zwiększenie ryzyka wystąpienia zaćmy.

Czym kierować się przy wyborze okularów?
A więc na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Przede wszystkim sprawdźmy czy okulary posiadają stosowne filtry, a więc czy są bezpieczne dla naszych oczu. Dobrych okularów, nie łudźmy się, nie znajdziemy na osiedlowym bazarku czy w hipermarkecie. Przy ich zakupie sprawdzić należy, czy znajduje się na nich stosowny napis (np. UV400 i symbol UE).
Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia ich wielkości. Przed zakupem okulary należy mierzyć, bowiem te odpowiednie powinny przysłaniać nasze oczy w całości, a więc winny posiadać stosownie duże szkła. Dobrze także, aby promienie słoneczne nie docierały bokiem, stąd też warto zmierzyć i takie modele, których boki są wystarczająco szerokie.
Jako że w okularach chodzimy w ciągu dnia, warto pomyśleć o ich przechowywaniu, gdy nie będą używane. Niektóre okulary sprzedawane są z opakowaniami, woreczkami czy etui, jeśli jednak go nie posiadają, warto dołożyć kilka zloty, by posłużyły na dłużej. Przyda się również specjalna chusteczka, którą przecierać będziemy szkła.

Okulary należy nosić nie tylko latem. Dzięki nim nasze oczy ochronione są przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, co może dać o sobie znać po wielu latach nie używania okularów lub noszenia tych bez stosownych filtrów.

Dieta dla oczu
Oczy warto wzmacniać także odpowiednią dietą. Co im sprzyja?
Produkty wzmacniające oczy to głównie warzywa: szpinak, brokuły, natka pietruszki. Ich składniki hamują rozwój wolnych rodników mających duży wpływ na pogorszenie zarówno kondycji wzroku, jak i skóry. Bardzo cenna dla oczu, ze względu na znajdujące się w niej antocyjanty, jest również czarna jagoda.
Wzrok wzmocnić można także preparatami dostępnymi w aptekach. Cenna jest luteina, zeaksantyna, cynk, witaminy A, E i C.

Zobacz źródło informacji:

depresin sklad I gastramin tabletki na przeczyszczenie I varicolen jak stosować I moctivin jak stosować