kondycja skóry

Palenie papierosów a kondycja skóry

Jak powszechnie wiadomo, palenie szkodzi zdrowiu. Rzutuje także na zewnętrznym wyglądzie palacza. Wpływa niekorzystnie na kondycję skóry czyniąc ją szarą, osłabia włosy, pogarsza koloryt zębów, gwarantuje nieświeży oddech.

Papierosy niszczą nasze zdrowie i wygląd i nie powinnyśmy się łudzić, że nawet najlepsze zabiegi kosmetyczne będą w stanie oszukać naturę. Regularne wdychanie dymu papierosowego przyspiesza starzenie się skóry sprawiając, że wyglądamy znacznie starzej, aniżeli niepalące rówieśniczki.
Jeśli jednak kobieta nie jest w stanie zrezygnować z ich palenia, choć zdająć sobie sprawę z ogromnej szkodliwości pozostaje to niezrozmiałe, powinna bacznie dbać o swoją skórę, by wpłynąć na jej poprawę chociaż od zewnątrz.
Palaczka powinna sięgać po krem dwa razy dziennie. Wskazane jest, by w jego składzie znalazły się substancje silnie nawilżające a także antyutleniacze, do których zalicza się między innymi witamina C, E, A oraz bioflawonoidy. Po preparaty te warto także sięgnąć również w postaci tabletek.

Wpływ papierosów na skórę jest znacznie gorszy aniżeli wpływ promieni słonecznych. Przeprowadzone badania dowodzą, że skóra osób palących jest trzykrotnie starsza aniżeli skóra niepalących rówieśników. Dym unoszący się z papierosów ogranicza dopływ tlenu, przez co skóra traci swą naturalną elastyczność i sprężystość, pogorszeniu ulega również jej koloryt, przez co pozbawiona jest blasku.

Wrogiem skóry są wolne rodniki, które przyczyniają się znacznie do jej starzenia. Okazuje się, że u osób palących liczba wytwarzanych rodników jest znacznie większa, aniżeli u osób niepalących. Znacznie gorzej radzą sobie zatem zwalczające wolne rodniki witamina E i A. Papierosy dodatkowo wysuszają skórę, zatykają pory zwiększając ryzyko wystąpienia trądziku. Mogą przyczynić się również do wystąpienia atopowego zapalenia skóry.

Palenie papierosów nie wpływa korzystnie jedynie na pogorszenie kondycji skóry. Paląc przyczyniamy się także do pogorszenia stanu naszych włosów, paznokci, zębów.
W przypadku włosów dochodzi do utraty ich blasku oraz sprężystości, przez co trudniej o ich ładny wygląd. Paznokcie, prócz brzydkiego koloru często są również rozdwojone, a więc często się łamią. Zęby natomiast są żółte a w wyniku osłabienia układu odpornościowego zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób przyzębia oraz parodontozy.

Palenie jest nałogiem, jednak biorąc pod uwagę nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd jak najszybciej powinniśmy go rzucić. Oczywiście, najlepiej w ogóle do niego nie dopuszczać, jednak jeśli już się stało, winniśmy zrobić postanowienie i rzucić nałóg raz na zawsze.

Zalety rzucenia palenia
Organizm odczuwa brak nikotyny już po niespełna godzinie. Już po pół godzinie do normy wraca tętno oraz ciśnienie krwi, natomiast po 8 godzinach o połowę spada poziom nikotyny i dwutlenku węgla we krwi a poziom tlenu wraca do normy.
Po dobie dochodzi do rozpoczęcia się procesu oczyszczania płuc, znika również zalegający dwutlenek węgla.
Po dwóch dobach organizm pozbywa się nikotyny, natomiast po trzech oskrzela zaczynają się rozprężać.
W ciągu kolejnych tygodni dochodzi do polepszenia się ukrwienia poszczególnych narządów wewnętrznych. Z czasem znika kaszel, poprawie ulega również praca płuc.
Po roku od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko zawału serca a po 10 latach ryzyko wystąpienia raka płuc.
Jeśli wytrwamy, po 15 latach ryzyko wystąpienia zawału jest takie samo, jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Jeśli osoba pragnąca rzucić palenie nie jest w stanie samodzielnie wygrać z nałogiem sięgnąć może po specyfiki, których zadaniem jest pomoc w tak trudnej dla wielu sytuacji. W aptekach dostępnych jest wiele produktów, w tym na przykład:
1.Niquitin, pastylki do ssania – preparat wspomagający rzucenie nałogu
2.Nicorette Classic, guma do żucia – łagodzi drażliwość, poddenerwowanie, zaburzenia nastroju wywołane rzucaniem palenia,
3.Nicorette, System transcendentny, plastry – zmniejszają nerwowość, jaka może towarzyszyć walce z nałogiem.
4.Nicorette Inhaler – inhalator zmniejszający uczucie głodu nikotynowego, ogranicza stres.

Polecane:

depresin gdzie kupić I gastramin ulotka I preparat varicolen I moctivin sklep